News
Ce viitor are Arena Națională? Primarul anunță o dezbatere crucială
Primarul general al Capitalei a atras atenția asupra subutilizării Arenei Naționale și pierderilor financiare semnificative pe care le generează. Stadionul a înregistrat încasări de doar o treime din costurile de întreținere anul trecut, ceea ce ridică probleme serioase de gestionare.
Ciprian Ciucu a anunțat organizarea unei dezbateri pentru a discuta viitorul stadionului, subliniind importanța găsirii unei soluții optime pentru a reduce cheltuielile și a menține Arena Națională într-o formă excelentă, capabilă să găzduiască evenimente sportive de amploare sau spectacole majore.
Edilul a invitat mai mulți factori interesați, printre care FRF, LPF și organizatorii de evenimente, pentru a discuta despre modalitățile de administrare a stadionului. Cu statul dovedindu-se a fi un administrator suboptimal, se va evalua mai multe opțiuni pentru a asigura un program predictibil pe tot parcursul anului și pentru a atrage evenimente care să acopere cheltuielile și să aducă profit.
Dezbatera programată să aibă loc la Arena Națională va aborda diverse opțiuni și soluții pentru a redresa situația financiară a stadionului și pentru a se asigura că acesta rămâne un punct de atracție pentru evenimentele sportive și culturale majore.
Sursa: digi24
Acest articol a fost realizat de ZappNews.ro, platformă de știri și analize din România