News
Ce s-a întâmplat cu banii asociațiilor de proprietari?
Un administrator de încredere al mai multor asociații de proprietari din Târgu Mureș a fost acuzat că a comis un act de trădare timp de 7 ani, manipulând sume considerabile de bani. Prejudiciul total adus asociațiilor depășește 4,3 milioane de lei, conform informațiilor procurorilor.
Parchetul de pe lângă Tribunalul Mureș a anunțat că administratorul a fost trimis în judecată pentru delapidare cu consecințe deosebit de grave, în formă continuată, după ce s-a descoperit că acesta a sustras sume importante de bani pe care le gestiona în perioada 2018-2025. Acest comportament necinstit a afectat serios proprietatea comună a asociațiilor de proprietari.
Procurorii au prezentat probe clare împotriva administratorului, care a fost plasat în arest la domiciliu în așteptarea judecății la Tribunalul Mureș. Este un caz grav de încredere trădată și de încălcare a responsabilității pe care un administrator o are față de membrii asociațiilor pe care le reprezintă.
Sursa: digi24
Acest articol a fost realizat de ZappNews.ro, platformă de știri și analize din România