News
Ce se ascunde în spatele negocierilor guvernului pentru transformarea sumei de 600 de milioane euro în medicamente inovative?
Ministrul Sănătății a anunțat că în cadrul discuțiilor cu reprezentanții companiei farmaceutice Pfizer, se va încerca transformarea sumei de 600 de milioane euro pe care România trebuie să o plătească în medicamente inovative pentru pacienții cu boli rare sau oncologici. Aceste discuții sunt considerate a fi exploratorii și urmează să aibă loc întâlniri oficiale pentru a discuta posibilitatea acestui schimb.
Ministrul Sănătății a subliniat că, indiferent de concluziile discuțiilor, suma de 600 de milioane euro trebuie să fie alocată pentru plata către Pfizer conform deciziei de la Bruxelles. Cu toate acestea, oficialii guvernamentali încearcă să găsească o modalitate de eșalonare a plății în funcție de nevoile de consum și introducerea de noi medicamente pe termen lung.
De asemenea, există posibilitatea ca o parte din această sumă să fie folosită pentru achiziționarea unui număr redus de doze de vaccin anti-COVID, în ciuda costurilor ridicate de depozitare și transport asociate cu acest tip de vaccin. Cu toate acestea, decizia finală depinde de negocierile în curs și de realitățile din sistemul medical.
Surse au dezvăluit că statul român a transferat responsabilitatea pentru această sumă considerabilă către Pfizer, iar negocierile în desfășurare la Washington au ca scop posibilitatea achiziționării altor medicamente în locul plății directe.
Sursa: digi24
Acest articol a fost realizat de ZappNews.ro, platformă de știri și analize din România