autor: Alina Georgescu Alllinna@gmail.com
Postat: 15.04.2026 , 12:52 pm

News

Ce s-a întâmplat când Termoenergetica a oprit furnizarea căldurii?

Termoenergetica a oprit furnizarea căldurii în București odată cu finalizarea sezonului de încălzire 2025-2026, în urma unor temperaturi nocturne neobișnuit de ridicate. Compania a anunțat că sezonul de încălzire s-a încheiat și că furnizarea agentului termic a fost oprită, urmând procedurile de închidere a instalațiilor.

Decizia a fost luată conform reglementărilor în vigoare, care prevăd întreruperea furnizării de căldură după trei zile consecutive în care temperatura medie exterioară depășește +10°C în intervalul 20:00 - 06:00. Măsurile aplicate au avut ca scop un proces controlat și eficient pentru tranziția către temperaturile specifice sezonului cald.

Clienții Termoenergetica sunt încurajați să obțină informații suplimentare prin intermediul mesajelor preînregistrate sau aplicației Termoalert, în contextul în care furnizarea căldurii a fost oprită. Această decizie vine în contextul unor schimbări climatice și temperaturi neobișnuit de ridicate pentru această perioadă a anului, marcând astfel sfârșitul sezonului de încălzire.


Sursa: digi24


Link: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/termoenergetica-a-oprit-furnizarea-caldurii-in-capitala-sezonul-de-incalzire-s-a-incheiat-3727885

Acest articol a fost realizat de ZappNews.ro, platformă de știri și analize din România

Tags:   bucuresti   caldura   calorifer   termoenergetica

Comentarii

Anunțuri Gratuite ZappAds.ro

>